czwartek, 15 marca 2012

Jak wychować potwora

To tytuł artykułu, na który trafiłam ostatnio. Jest to zapis rozmowy z psychologiem i mediatorem rodzinnym. Wybrałam kilka fajnych zdań:

"Dziecko, aby się czuło bezpieczne, musi być przede wszystkim kochane przez swoich rodziców. Kochane i akceptowane. Ale to nie znaczy, że jeżeli ja kocham swoje dziecko, to mu pozwalam na wszystko.
Częstym błędem rodziców jest to, że myślą, iż dziecko wie, że jest kochane z racji tego, że oni się o nie troszczą i że mówić mu tego nie trzeba.
Lepiej komunikować dziecku swoją miłość, jak w amerykańskich filmach, nawet z przesadzoną, ale szczerą słodyczą niż wcale. Nie myślmy, że skoro mama robi obiad, to znaczy że kocha. Dziecko musi wiedzieć i słyszeć, że ma rodziców, którzy je kochają.
Dzieci, aby móc się rozwijać, powinny być często dotykane przez rodziców. W czasie oglądania bajki, czytania książki lepiej być z dzieckiem w bliskim kontakcie, przytulić je i pogłaskać po główce, niż czytać mu gdzieś zza stołu, osobno.
My mamy nauczyć dziecko kontrolować swoje emocje, czyli nauczyć je, aby w akceptowalny przez rodzinę i społecznie sposób je wyrażało. Że może mu się coś nie podobać, ale można to wyrazić w różny sposób".

Tytuł może trochę złowieszczy, ale sama rozmowa pokazuje, jak niewiele trzeba, aby żyło się lepiej w rodzinie. Pewne stwierdzenia trącą banałem, takie slogany reklamowe, ale nie można odmówić im tego, że są prawdziwe. Wszystkim zainteresowanych wywiadem odsyłam tu.
***
Weekend coraz bliżej, pogodę zapowiadają piękną. Macie już jakieś plany?
Pozdrawiam ciepło:)

5 komentarzy:

 1. paln zakupy z mama w sobotę i taki weekend ale poniedziałek zapowiada się spedzic w miłym towarzystwie:PPPPP
  w.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo często mówię to moim dzieciom i jestem dumna, bo one często same z siebie mówią MAMO, KOCHAM CIĘ!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam artykuł,ciekawe spostrzeżenia. Kochania i głaskania nigdy dosyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie:-) zauważyłam to trochę czułości pokazać a całkiem inne dziecko. Jeśli chodzi o weekend to kiepski mamy dzieci mam chore angina trzyma ;-/

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
  http://swiatwedlugmoichdzieci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz mi komentarz :)