czwartek, 27 października 2011

Pogadanka

Dzisiaj zacznę trochę poważnie.Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi, najczęstszego nowotworu u kobiet. Każda z nas zna symbol walki z tą chorobą oraz słyszała o takich akcjach jak Marsz Różowej Wstążki, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest profilaktyka?
Kiedy ostatnio badałaś sobie piersi, Kobieto? Czy Twój ginekolog zawsze to robi? Czy coś Cię kiedyś zaniepokoiło? Czy miewasz bóle piersi?
Coś Wam opowiem. Mój pierwszy ginekolog nigdy nie badał mi piersi, zrobił to dopiero ten tu, w Poznaniu. Od razu zostałam skierowana na USG, na którym wykryto mnóstwo "guzków". Poszłam do Szpitala Onkologicznego z wynikami, skierowano mnie od razu na biopsję cienkoigłową. Byłam przerażona, ryczałam do słuchawki swojemu chłopakowi. Nasłuchałam się "tyle" w poczekalni, że uznałam, że mam raka. Dwa tygodnie żyłam jak w jakimś śnie, byłam zakręcona na maksa. Dowiedziałam się, że pobrany materiał z jednej piersi jest "niewyraźny" i trzeba powtórzyć badanie...Przerażenie wzrosło, kolejne dwa tygodnie czekania, aż okazało się, że to "zwykłe" torbiele...
Po jakimś czasie, chyba po 2 latach tak mnie bolały piersi, że znów poszłam do lekarza w Szpitalu Onkologicznym. Znowu biopsja i czekanie. Uznali, że to tylko jakieś zapalenie. 
Usłyszałam, że po urodzeniu dziecka i karmieniu piersią powinno się poprawić... Nie karmiłam, nie miałam mleka, to cała historia. Zmierzam do tego, że muszę znowu iść na USG, na kontrolę. Za tydzień. To tylko USG, ale modlę się, żeby nic nie zaniepokoiło lekarza i, żebym znowu nie musiała tego wszystkiego przechodzić.
Podziwiam wszystkich, szczególnie kobiety, które jednak mają mniej szczęścia niż ja. 
Proszę wszystkie Panie: badajcie się! Panowie, bądźcie czuli i wyczuleni, wysyłajcie swe partnerki do lekarza!!! Badanie w prywatnym gabinecie kosztuje około 100zł. To chyba niewiele jeśli może uratować życie? Zróbcie to dla swoich mężów, dzieci, rodziców, ale przede wszystkim dla siebie. Im szybciej, tym lepiej.
Jedna celebrytka w TV opowiadała kiedyś, że ona nigdy nie zapomina o kolejnym terminie, bo ustawia sobie wizyty w swoje urodziny. Może to jest myśl: najpierw kosmetyczka, fryzjer, usg piersi, a potem randka z ukochaną osobą?!? Pomysłów może być wiele, ważne, żeby pamiętać o badaniach.
Przepraszam, że tak smęcę, ale korzystam z okazji, bo w końcu październik to miesiąc profilaktyki raka piersi!


A teraz coś na poprawę nastroju. Piosenka z filmu, który bardzo mi się podobał, polecam:  Na koniec news z ostatniej chwili: Targi sztuki i rękodzieła artystycznego w Poznaniu!!! 
wiem, że Wycinanka będzie. Chyba muszę zacząć zbierać kasę...
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie  komentarze.

3 komentarze:

  1. kiedy te targi??? zaraz poszukam i też idę!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tragi odbędą się w grudniu, jest jeszcze trochę czasu!

    OdpowiedzUsuń
  3. Popieram ideę badani piersi, robię to od wielu lat,to z pewnością nowe urodziny. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz mi komentarz :)